KAYMAKAMIMIZ SAYIN MEHMET CAN İRDELP “YEŞİL ALTIN ”AŞILAMA SAHASINDA İNCELEMELERDE BULUNDU
 
Kaymakamımız Sayın Mehmet Can İrdelp Kaymakamlık ve İzmir Orman Bölge Müdürlüğü iş birliği ile 10.01.2016 tarihinde orman köylerinin kalkındırılması amacıyla başta Çortak Mahallesi olmak üzere, Yeşil mahalle, Akçakertil, Yağcı, Çansa, Dedeler ve Havaoğlu mahalleleri çevresindeki orman alanlarında bulunan Melengiç (çitlembik) ağaçlarının Antep Fıstığı aşılaması ve üreticiliği projesi kapsamında aşılaması yapılan arazilerde incelemelerde bulundu.
 
Kaymakamımız Sayın Mehmet Can İrdelp yaptığı açıklamada Aroması ve yeşil görüntüsüyle baklavacıların talep ettiği bir bölge haline geldik. Bir Antep fıstığını normal şartlarda ektiğinizde 8-10 yıl içerisinde verime gelirken, biz bu aşılamayla bunları 2-3 yıl içerisinde ekonomiye kazandırmış oluyoruz. “Yeşil Altın” projesinde ise amacımız burada yaşayan üreticilerimize istihdam yaratmak, farklı ürünler geliştirmek, vatandaşlarımızın kendi oturdukları mahallelerinde gelir kazandırmaktır.
 
Çok önemli bir maddi kayıp olarak değerlendirdiğimiz önemli bir ağaç potansiyelimiz var. Menengiç ağaçlarının aşılanıp fıstığa dönüştürülmesi ile ilgili ciddi bir çalışmamız var. Gördüğünüz gibi şuan aşılanmış ağaçların aşısı tutmuş durumda. İnşallah bu potansiyel sadece buralarla sınırlı kalmayacak, daha sonra da bölgedeki bütün ağaçların aşılanmasında etkili olacak. Daha önceleri mahalle halkı bunları değerlendiremedikleri için belki odun olarak kullanıyorlardı. Ama şimdi bu ağaçları paraya dönüştürecekler. Hem İlçe ekonomisinde hem de bölgenin ekonomisinde ciddi anlamda katkı sağlayacak. Bunun için buradaki ağaçları aşılayıp, burada fıstık yetiştireceğiz. Bölgede milyonlarca ağaç var. Bu ağaçlardan ön gördüğümüz tarihlerde beklediğimiz başarı gelirse aşılamayı arttırarak ve sürdürebilir hale getirerek çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
 
Bu projenin çiftçilerimize maddi anlamda önemli katkı sağlayacağına inanarak, bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim dedi.
 
Kaymakamımız Sayın Mehmet Can İrdelp’e, İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Akçakaya, İlçe Orman Şefi Tolga Kıycı ve Çortak Mahallesi Muhtarı Mehmet Karabulut eşlik etti.