KAYMAKAMIMIZ SAYIN MEHMET CAN İRDELP İLÇEMİZDE GELENEKSEL TÜRK EVİ VE AHŞAP TAVANLARI OLAN EVLERDE İNCELEMELERDE BULUNUYOR
 
Kaymakamımız Sayın Mehmet Can İrdelp Çortak mahallesinde ziyaret ettiği evde kapı ve pencereler bitkisel ve geometrik desenlerle bezenmiş, Yüklükler çok gösterişli. Rafların kenar bordürleri, ocak yaşmakları geometrik desenlerle süslemiş. Tavanlar ise, geometrik desenler ve çarkifelek motifleriyle doldurulan işçiliğe hayran kaldı.
 
Kaymakamımız Sayın Mehmet Can İrdelp ziyaret etiği evde yaptığı açıklamada 20.09.2018 Perşembe günü Halk Eğitim Merkezinde yaptığı muhtarlar toplantısında yaptığı açıklamayı hatırlatarak Kaymakamlık ve Belediye ile birlikte Selendi Turizmi ile ilgili bir Selendi Turizmini geliştirme ile ilgili tanıtımını yapma ile ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmada Kaymakamlık, Belediye ve mahalle muhtarlarımızın da katkılarıyla ortak bir çalışma yapmak istiyoruz demişti.
 
Bu çalışmalar kapsamında bu gün İlçemiz mahallelerindeki bazı evlerin kapı, pencere, dolap, ocak yasmağı, raf, hayat, tavan ve tabanı ahşap malzemelidir. Bölme duvarları ile cephelerin Hayat’a açılan duvarlar, bazen de Hayat’ı çevreleyen duvarlar ahşap üzerine sıvama (çatma duvar) Yöremizdeki evlerde evin beden duvarı tamamlandıktan sonra, her odanın duvarları üzerine ahşap hatıllar yerleştirilmiş. Bunun üzerine, her odaya bir veya iki tane gelecek şekilde, yine enlemesine uzanan "döver" denilen kalın kirişler uzatılıp, ters yönde mertekler atılmış olup. Üstü tahta ile kapatılan merteklerin daha üstüne de, yörede yetişen  "pıynar ağacı" diye bilinen makiler serilip toprakla kapatılmış. Üstü kapatılan ev içeriden, ailenin gücüne bağlı olarak, ya olduğu gibi bırakılmış, ya da ahşap tavanla kaplanmış. Çoğunlukla çarkıfelek motifli küçük bir göbek yerleştirilmiştir.
 
Evlerin alt katında pencere az veya küçüktür. Üst kat pencereleri çevresinde küçük, Halk pencerelerin küçük yapılışını sebebinin tarihte Yunanlılara ve bu arada, eşkıyalara karşı koymak amacıyla küçük yapıldığını ifade etmektedir. Pencereler genellikle cephede toplanmıştır ve evin "hayat" denilen bölümüne açılmaktadır. İlçemiz mahallelerindeki bazı evlerde halen bulunan evlerinde, odalardan birinde ya da, her ikisinde, giriş kapısı arkasındaki duvarda "dolap, yüklük ve gusülhane" üçlüsünden meydana gelen ahşap bir dolap yer alıyor.
 
Ahşap Tavanların Yapım Yöntemleri Geleneksel Türk evinde ahşap tavanların süsleme açısından önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir.
Geleneksel Türk evi odalarında, alt kısımlar fonksiyonel içerik taşırken üst kısımlar ve tavanlar ise estetik özellikleriyle öne çıkmaktadır. Tavanlar, odanın ev içerisindeki önemine (başoda, köşk oda), ustanın becerisine, ev sahibinin isteklerine ve ekonomik gücüne göre farklı şekillerde yapılmışlardır. Genellikle başoda için gösterilen özen ve işçilik doğal olarak küçük odalar için gösterilmemiş ve basit işçiliklerle yapılmışlardır.
 
Kaymakamımız Mehmet Can İrdelp özellikle vatandaşlarımızdan Mahallerinde ve evlerinde yörelerinde bu tür yerleri Kaymakamlığa ve bizzat bana bildirmelerini istiyorum dedi.