KAYMAKAMIMIZ SAYIN İRDELP, MEHMET AKİF ERSOY ANADOLU LİSESİ 12.SINIF ÖĞRENCİLERİNE TAVSİYELERDE BULUNDU
 
İlçemiz Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen  öğrencilerle konuşmasında1993 yılında Eskişehir de doğduğunu ve Çiftçi bir aileden olduğunu belirterek. İlk ve ortaokulu köyde okuduğunu, Lise öğrenimini ise Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesinde tamamladığını söyledi.
 
Daha sonra 2012 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazandım burada hazırlık ile beraber 5 yıl okudum. Haziran 2017 yılında mezun oldum hemen okulu bitirdikten 2 ay sonra Kaymakamlık sınavı oldu, sınava girdik, Allah nasip etti kazandık mülakattan sonra Mart 2018 yılında göreve başladık ve Allah’ım Nasip etti Selendi gibi güzel bir ilçede 3 aydan beri görev yapıyorum.
 
Bu gün okul müdürünüz Fatih Yeşilkula’nın daveti üzerine sizlerle görüşme ve konuşma fırsatımız oldu. Şimdi arkadaşlar hepiniz 12.sınıfsınız ben de burada sizlere öğüt verecek konumda değilim ve kesinlikle buraya öğüt vermek içinde gelmedim. Sadece sizinle aynı yoldan geçmiş, aynı aşamaları atlatmış, bir abiniz olarak sizlere kendi tecrübelerimden bahsedeceğim ve tavsiyelerde bulunacağım sizler zaten her biriniz aklı başında insanlarsınız. Bunları tartıp, değerlendirip hangisinin doğru olduğunu ve hangisinin yanlış olacağını değerlendire bilecek kapasitedesiniz.
Bununla birlikte her biriniz Üniversite sınavına hazırlanıyorsunuz. Üniversite sınavı zorlu bir süreç ve sürekli birçok zorlukla karşılaşıyorsunuz, Bazen çalışırken yoruluyorsunuz. Haklısınız bazen yoruluyorsunuz ama yorulduğunuzda ve sıkıldığınızda, aklınıza haylazlık geldiğinde çalışmamak gibi, bir arkadaş geldiğinde hadi gezelim boş ver çalışmayı dediğinde aklınıza şunları getirin. Değerli arkadaşlar bizler Şanlı bir Tarihe sahibiz, bu gün Japonya’da İlkokul çocukları Eğitim Öğretim yılına başlamadan önce ve daha ilkokula başlamadan önce öğrencileri alıyorlar Hiroşima ve Nagazaki’ye biliyorsunuz 2. Dünya savaşında buralara Atom bombası atıldı. Buraya götürüp Çocuklara diyorlar ki Biz bundan 70 yıl 80 yıl önce medeni bir ülke değildik, teknolojik olarak geride idik, Çalışmadık beceremedik ve bizden güçlü daha büyük bir ülke geldi bizim Ülkemize iki tane bomba attı. Görüyorsunuz bizim atalarımız yandı kavruldu. Bu nedenlerden dolayı bizim ülkemizin Şanlı bir geçmişi var bunlardan Malazgirt olsun, Osman bey olsun, Orhan Gazi olsun, Fatih Sultan Mehmet olsun, Çanakkale’miz olsun, Atatürk olsun,15 Temmuz’da Ömer Halis Demir’ler olsun biz hep tarihimiz destanlarla dolu bir milletiz. Japonlar hayatlarında yaşamış oldukları belki bir tana hadiseyi öğrencilerine aksedebiliyor iken biz bu kadar destanın içerisinde öğrencilerimize ne yazık ki yeterince anlatamıyoruz. Atalarımız zorluklar içerisinde bizlere bu Ülkeyi emanet etti.15 Temmuz da gördünüz vatan evlatları sizlerin bizlerin gibi bu Vatanı seven yüzlerce vatan evladı Şehit oldu sizlerde gördünüz Tankların önlerine yattılar.
 
Doğduğumuzdan beri Devlet bizlere sürekli yatırım yapıyor. İşte bunlardan bazıları Hastaneye gidiyorsunuz ücretsiz tedavi oluyorsunuz, okula gidiyorsunuz, ücretsiz Eğitim alıyorsunuz, Kitaplarınız ücretsiz, işte bu Okulları yapıyor, Öğretmenlerinize Maaş veriyor. Devlet yaptığı hiçbir şeyi karşılıksız yapmaz, Devletin bu yatırımları yaparken sizlerden bir beklentisi var. Nedir bu beklenti? Devlet, yine bu Devlet için yine bu Millet için şu anda mevcut olan kişilerin yerlerine geçecek Bu vatanı, bu milleti seven insanlar yetiştirir. Bu bir Bayrak yarışıdır, bu Bayrak yarışı elden ele gider. Yüz yıllardır biz Türk milleti olarak bu Bayrağı başarılı bir şekilde elden ele taşıdık. Atalarımız nice emekler verdi, nice canlar verdi, bu Bayrak bu güne kadar geldi, şimdi bu yük bizim omuzlarımızda. Bizler gençler olarak Devletimizin, Atalarımızın, Annemizin, Babamızın, bu toplumun işte tüyü bitmemiş yetimden alınan vergilerle yaptırılan bu okullarda alınan bu Kitaplardan okuyoruz. Bunun karşılığını vermek zorundayız arkadaşlar. Sizler 12.sınıfa gelmiş düşünme kabiliyeti olan, belli bir Eğitim seviyesine ulaşmış insanlarsınız. Hiç birimizin şımarıklık yapmaya hakkımız yok. Yani okumasak ne olur işte haylazlık yapsak ne olur bunları yapabilecek bir hakkımız yok. Devlet size boşuna yatırım yapmıyor, İnsanlık bizden bir hizmet bekliyor. Görüyorsunuz Dünya üzerinde birçok mazlum var acı çekiyorlar, insanlıktan yardım bekliyorlar, zor durumdalar, daha geçtiğimiz hafta 8 tane yiğit evladımızı şehit verdik. Yani bu Şehitlerimize karşı bizim bir borcumuz var.
 
Bu borcu da iyi insanlar olarak, Ahlaklı insanlar olarak, Vatanını Milletini seven, Vatanı Milleti için bir şeyler yapmak isteyen, bir şeyler üretmek isteyen Okuldaki Eğitimini en güzel bir şekilde alıp hayırlı güzel meslekler elde edip mesleğini de en güzel şekilde yaparak Devletin, Annemizin, Babamızın bize yapmış olduğu bu yatırımın karşılığını vermek zorundayız. Hiç birimizin şımarıklık yapmaya hakkı yok. Mesleğimizi en güzel bir şekilde yapa Bilmemiz lazım Mesleğimizi en güzel şekilde yapmamız için bununun yolu bu koltuklardan geçiyor, bu oturduğunuz sıralardan geçiyor en güzel şekilde Eğitim almanız lazım, en güzel Üniversitelerde olmanız lazım, görüyorsunuz Üniversite mezunu olmak artık yetmiyor. Üniversite okurken dahi en güzel bölümleri okumak zorundasınız, onun için de bu sıraları iyi bir şekilde değerlendirmek lazım. Bizleri Türk milletini dünya üzerindeki diğer milletlerden ayıran çok büyük bir hasretimiz var bir özelliğimiz var nedir bu Vicdanlı olmak Biz vicdanlı bir milletiz. Ne olur sa olsun kültürümüz değişse dahi işte Teknolojiye ayak uydurmaya çalışsak bazı özelliklerimiz değişse dahi biz Elhamdülillah bu vicdanımızı yitirmedik.
 
Dünya üzerindeki belki başka bir millette olmayan bir özellik bu bugün Televizyonu açtığımızda Afrika’da zulüm gören bir mazlumu gördüğümüzde, bir çocuğu gördüğümüzde zor durumda olan bir kişiyi gördüğümüzde ya bu bizden mi, dini ne, ırkı ne, bize maddi anlamda bir katkısı olur mu diye düşünmeden her birimizin belki o çocuğu gördüğümüzde ciğeri sızlıyor gözleri yaşarıyor. Bunu Dünya üzerinde başara bilen bir ülke yok, Dünya üzerinde bu kadar vicdanlı bir millet yok. Bu gün Afrika’ya gittiğinizde halen sizi gördüklerinde işte o vefalı Türk yine geldi, sizlerin gözlerinize baktıklarında boynunuza sarıldıklarında bu hissi yaşıyorlar. Bunu sağlaya bilmek çok kolay bir şey değil. Bu bizim halen vicdanlı bir millet olduğumuzu gösteriyor. Bunu koruya bilmemiz lazım. Bu mazlumları görüp Televizyon başında üzülmek yetmiyor. Bizler her birimiz Elhamdülillah Müslümanız Alla hu Teâlâ’nın üzerimize yüklediği belli görevler var. Dünya üzerinde sıkıntı çeken bütün mazlumların, bütün garibanların hakkı bizimde üzerimizde aynı zamanda. Bizlerin onları Televizyonda görüp üzülmemiz yetmez bizlerinde onlar için bir şeyler yapmamız lazım. Devlet olarak nasıl yapacağız bu yardımı öncelikle Devlet olarak güçlü olmamız lazım. Bizler ancak güçlü bir Devlet olursak Dünya üzerinde sözü geçen maddi anlamda güçlü bir Devlet olursak o zaman Dünya üzerinde akan kanı mazlumların gözyaşını ve Şehit haberlerini önleye biliriz. İnsanlığa karşı bir borcumuz var, her birimizin omuzlarında bir yük var bunu ödememiz lazım. Her birimiz hayırlı insanlar olarak Devletimize olan borcumuzu ödememiz lazım.
 
Eğitim sadece güzel okullar okumak ve güzel bölümler kazanmak değildir. Eğitim insanları seve bilmektir, Eğitim seve bilmeyi becere bilmektir, Eğitim mazlum gördüğünde vicdanı sızlamaktır, Eğitim Anneye Babaya saygılı olmak arkadaşlarını sevmek, Ahlaklı olmak, Vicdanlı olmak, Vatanını Milletini sevmektir. Bunları bu sıralarda öğreneceksiniz değerli arkadaşlar. Bir insanın bütün gelişimi 20 li yaşlara kadardır. Bütün kişisel özellikleri bütün karakteri bu yaşlarda oluşur. Bu yaşlardan sonra sizler bu yaşa kadar ne biriktirdiyseniz onun izi doğrultusunda hayatınızı belli edersiniz.20 yaşından sonra bir insan hayatını değiştirme kişiliğini değiştirme bunun üzerine bir şeyler koyma şansı yok. Bu yüzden Eğitimi sadece bu sıralarda işte başarılı insanlar olmak iyi Üniversiteler kazanmak olarak ta görmeyin tatbiki bunu yapın bu bizim Vatan borcumuz bunu ödemek zorundayız. Âmâ bunun yanında Vatanını seven, insanını seven, sevmeyi bilen insanlar olmamız lazım. Vicdanlı insanlar olmamız lazım.
 
Kaymakamımız Sayın Mehmet Can İrdelp konuşmasının ardından kaymakamlık mesleği hakkında öğrencilere bilgi verdi. Kaymakam olmak için yapılması gerekenler, kaymakamlık mesleği için izlenmesi gereken yol, kaymakamlık mesleğinin gereklilikleri sorumlulukları ve kaymakamın yetki ve görevleri hakkında öğrencilere bilgi verdikten sonra program sona erdi.
Kaymakamımız Sayın Mehmet Can irdelp’in Selendi Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesindeki konuşmasında İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Akçakaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Ataşman, Okul müdürü Fatih Yeşilkula katıldı.