İLÇEMİZDE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI ÇOŞKUYLA KUTLANDI
 
Cumhuriyetimizin 95. Kuruluş Yıldönümü 28 Ekim 2018 Pazar günü saat 13.00’de Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtına Kaymakamımız Sayın Can Atak ve Belediye Başkanı Sayın Yasin Dumlupınar’ın çelenk sunmaları ile başladı,
 
29 Ekim Pazartesi günü ise Kaymakamımız Sayın Can Atak’ın tebrikleri Kaymakamlık makamında kabul etmesiyle başlayan tören İlçemiz Üç Eylül Şehir Stadyumunda devam etti. Kaymakamımız Sayın Can Atak ve Belediye Başkanı Sayın Yasin Dumlupınar’ın törene katılanların bayramını kutladı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kaymakamımız Sayın Can Atak yaptı.
 
Kaymakamımız Sayın Can Atak konuşmada;
 
Sayın Belediye Başkanım, İlçemizin değerli protokol üyeleri, Kıymetli Öğretmenler, Geleceğin teminatı Sevgili Öğrenciler, Saygıdeğer Selendi’li hemşerilerim hoş geldiniz şeref verdiniz, Hepinizi muhabbetle selamlıyorum 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun,
Cumhuriyetimizin ilanının 95. Yıldönümünü Milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
 
Bilindiği gibi, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, tüm imkansızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Ve bu zafer, Cumhuriyet’le taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyet rejimi; demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur.
Millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir.
 
İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır. Kısaca; Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış; O’nu modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır. Türk Milleti, modern dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu tatmış; devletimiz, gelişen ve kalkınan bir “dünya devleti” olmanın kıvancına erişmiştir.
 
Millet olarak, bugün bunun haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bunun içindir ki; Cumhuriyetimizin ilanının yıldönümleri olan Cumhuriyet Bayramlarını her yıl tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutluyoruz.
 
Ülkemizin günümüz dünyasında daha fazla söz sahibi olabilmesi için dünyadaki gelişme ve değişmeleri iyi tahlil etmemiz, bizi tek millet, tek devlet, tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye devam etmeliyiz. Milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenerek; birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeliyiz.
 
Üzerinde bulunduğumuz coğrafya tarihin her döneminde politik, stratejik ve ekonomik cazibe merkezi olmuştur. Bu nedenle zorlu bir coğrafya olarak bilinmektedir. Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktır. Aziz milletimiz gücünü ve bekasını sağlayan enerjisini birlik, beraberlik ve kardeşliğinden almaktadır.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 95. Kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Dedi.
 
Öğrencilerinin dans gösterileri, halk oyunları gösterilerinin sunulmasının ardından İlçemizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili düzenlenen yarışmalarında 1. Olan öğrencilere Kaymakamımız Sayın Can Atak tarafından ödülleri verildi. İkinci olarak dereceye giren öğrencilere, Belediye Başkanı Sayın Yasin Dumlupınar,3. Olan öğrencilere de İlçe Emniyet Amiri Metin Demirel tarafından verilen ödüllerin ardından Kutlama Programı yapılan resmigeçit töreni ile son buldu.
 
Üç Eylül Şehir Stadyumundaki törene Kaymakamımız Sayın Can Atak, Belediye Başkanı Sayın Yasin Dumlupınar, Daire Amirleri, Siyasi Parti Başkanları ve temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.